16 maja 2015 roku (sobota). NOC MUZEÓW 2015.

Miejsce: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Początek: 17.00. Wstęp wolny.

Przed nami wyjątkowa, jedyna noc w roku – NOC MUZEÓW. Poprzednie lata dowodzą, że amatorów tego typu kontaktu z przeszłością we Włocławku nie brakuje.

W tym roku zapraszamy 16 maja do trzech oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Noc w muzeum rozpocznie się już o godz. 17.00 w gmachu głównym przy ul. Słowackiego 1a podczas spotkania z cyklu „Muzyka w Muzeum” pt. „Chopin z Kujaw rodem”.

Spotkanie poprzedzi prelekcja Krystyny Kotuli – Kierownika Działu Sztuki, prezentująca kujawskie korzenie i związki Fryderyka Chopina. Wykonawcami koncertu – utworów na fortepian i pieśni skomponowanych przez F. Chopina będą Jacek Szczepański (fortepian) i Anna Niemiec Mościcka (sopran). Po koncercie do godz. 20.00 można będzie zwiedzić wystawę „Fajans włocławski”.

Następnie w godz. od 19.00 do 23.00, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 oraz w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12, czekać będzie szereg atrakcji.  

Muzeum Etnograficzne zaprosi na zakupy i degustacje tradycyjnych kujawskich przysmaków. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich z Boniewa i Kościelnej Wsi oraz Gospodarstwo Ekologiczne Radosława Gawineckiego przygotują tradycyjne potrawy z ziemniaka.

Ziemniak od dawna jest jednym z ważniejszych artykułów spożywczych w naszej kuchni. Podczas Nocy Muzeów będzie można przekonać się w ilu pomysłowych i smacznych daniach podstawą jest kartofel. Odbędzie się również konkurs z nagrodami poświęcony tej tematyce.

Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty plastyczne pt. „Moda na ludowo”, podczas których wykonywać będą tradycyjne elementy dawnych strojów kujawskich. Zwiedzaniu wystawy czasowej „Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku” towarzyszyć będzie prezentacja warsztatu – narzędzi wykorzystywanych przez archeologów podczas wykopalisk oraz średniowiecznych i nowożytnych elementów uzbrojenia zaczepnego i obronnego.

W Zbiorach Sztuki główną bohaterką będzie „Księżniczka malarstwa polskiego” – Zofia Stryjeńska, której prace malarskie i graficzne prezentowane są na wystawie czasowej. O godz. 20.00 wykład pt. „Bożki słowiańskie w twórczości Zofii Stryjeńskiej” przybliży słuchaczom niezwykle ciekawy i unikalny wątek podejmowany wielokrotnie przez artystkę. Stworzony przez Stryjeńską panteon przedchrześcijańskich bóstw, które pojawiały się zarówno w cyklach grafik, szkicach i w malarstwie monumentalnym, do dziś dowodzi wielkiej wyobraźni i bogactwa inspiracji. Boh, Radegast, Lelum czy Dzidzila to postaci dziś zapomniane acz uwiecznione w sztuce artystki. Odbędzie się również konkurs poświęcony tej jednej z najbardziej znanych artystek polskich. Poza tym na najmłodszych uczestników Nocy Muzeów czekać będą warsztaty plastyczne, na których spróbują namalować Panią Noc.

W obu muzeach udostępnione zostaną dla zwiedzających również ekspozycje stałe.

             

WSTĘP WOLNY!

 

W związku z NOCĄ MUZEÓW w dniu 17 maja br. (niedziela) Muzeum Etnograficzne przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 oraz Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 będą nieczynne. Zapraszamy natomiast do Gmachu Głównego przy ul. Słowackiego 1a i do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie w godz. od 10.00 do 15.00, a do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce w godz. od 10.00 do 18.00.