1-2 kwiecień 2016 (piątek- sobota). Światowy Dzień Świadomości Autyzmu "Polska na Niebiesko"

Lokalizacja: Zespół Szkół nr 3/ Centru Handlowe "Wzorcownia".

 

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (Word Autism Awareness Day) obchodzony jest corocznie w dniu 2 kwietnia.  Ustanowiony został parę lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (rezolucja z 18 grudnia 2007 roku).

Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" (Light It Up Blue), której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W tym dniu można ubrać się na niebiesko, oświetlić budynek na niebiesko, wystawić niebieskie lampki w oknach – możliwości jest wiele.

„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolność”- sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (2.04.2012)

 

W naszym mieście Światowy Dzień Świadomości Autyzmu „Polska na Niebiesko” będzie obchodzony przez dwa dni. Finał kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz” odbędzie się 2 kwietnia w centrum Handlowym „Wzorcownia”.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program obchodów Światowego Dnia Obchodów Autyzmu.

 

1 kwietnia 2016 (piątek)

  • godz. 9:15- wspólny spacer ulicami miasta dzieci, nauczycieli i rodziców na spotkanie z prezydentem Włocławka.
  • spotkanie rodziców z nauczycielami w Zespole Szkół nr 3 i rozmowa na temat autyzmu,
  • pokaz prezentacji multimedialnej „Dni autyzmu – tak było wcześniej”,
  • rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Dni Autyzmu – świat na niebiesko”,
  • wystawa fotograficzna „Przyjaciel Autyzmu” z portretami znanych Polaków m.in. aktora Jana Nowickiego, Anna Sokołowskiej - Alabrudzińskiej - wokalistki Teatru Sabat, Józefa Stolorza - artysty malarza czy koszykarzy Anwilu Włocławek,
  • specjalna instalacja fotograficzna – zabawna, rysunkowa ścianka z głównym hasłem tegorocznej kampanii : „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz” – na której będzie można wykonać swoje zdjęcie.

W godz. 8 – 11 w holu ZSP nr 3 działać będzie punkt konsultacyjny. W punkcie, każdy może dowiedzieć się np. jakie są najczęstsze objawy  autyzmu, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.

 

2 kwietnia 2016 (sobota)-  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Głównym punktem obchodów będzie Centrum Handlowe Wzorcownia.

  • godz. 18 – 20 działać będzie punkt konsultacyjny.
  • godz. 20 odbędzie się wielki finał imprezy: Wzorcownia dzięki wsparciu Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Miejskiej zostanie pięknie oświetlona na niebiesko – w kolorze solidarności z osobami z autyzmem.

 

Nasz portal przeprowadził rozmowę na z Izabelą Piotrowską- koordynatorką włocławskiej edycji akcji „ Polska na Niebiesko”. CZYTAJ TUTAJ: O autyzmie rozmawiamy z Izabelą Piotrowską...

 

* źródło: własne