Początek kwietnia zawsze jest NIEBIESKI...a to za sprawą solidarności z osobami chorymi na AUTYZM. O akcji "Polska na Niebiesko" rozmawiamy z Izabelą Piotrowską- koordynatorką projektu.

 

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (Word Autism Awareness Day) obchodzony jest corocznie w dniu 2 kwietnia.  Ustanowiony został parę lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (rezolucja z 18 grudnia 2007 roku).

Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" (Light It Up Blue), której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W tym dniu można ubrać się na niebiesko, oświetlić budynek na niebiesko, wystawić niebieskie lampki w oknach – możliwości jest wiele.

W naszym mieście Światowy Dzień Świadomości Autyzmu „Polska na Niebiesko” będzie obchodzony przez dwa dni. Finał kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz” odbędzie się 2 kwietnia w Centrum Handlowym „Wzorcownia”.

Szczegóły włocławskiej edycji akcji poznacie w artykule: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu "Polska na Niebiesko"

Nasz portal zadał kilka pytań koordynatorce akcji "Polska na Niebiesko"- Pani Izabeli Piotrowskiej. Oto czego się dowiedzieliśmy:

 

CentrumScenyPL: Jakie są objawy autyzmu?

 

Izabela Piotrowska: Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. U każdego wygląda to indywidualnie. Natomiast takie charakterystyczne cechy zwłaszcza u małych dzieci, to przede wszystkim brak kontaktu z dzieckiem, dziecko nie reaguje na imię, nie wskazuje palcem, nie bawi się zabawkami, nie potrzebuje kontaktu z rówieśnikami, nie wyraża mimiką żadnych emocji, czasami sprawia wrażenie jakby było mu obojętne, czy jesteśmy przy nim czy nas nie ma, jest mu obojętne czy przytula je rodzic czy ktoś zupełnie obcy i myślę, że to jest najbardziej bolesne dla rodziców. Autyzmu jest on zaburzeniem neurorozwojowym utrudniającym komunikację międzyludzką.

 

CentrumScenyPL: Powstało sporo filmów na temat autyzmu. Czy to prawda, że dzieci z autyzmem są jakby zamknięte w sobie i izolują się od społeczeństwa, nie chcą komunikować się ze światem?

 

Izabela Piotrowska: To zróżnicowany problem. Czasami niektóre dzieci chcą się komunikować, a nie mogą ponieważ ich aparat mowy jest niezdolny do mowy werbalnej. Natomiast ta izolacja od świata jest istotą sprawy; każda osoba z autyzmem inaczej reaguje na bodźce z zewnątrz. Niektóre dzieci izolują się, aby odciąć się od bodźców świata neurotypowego, czyli takiego jaki nas otacza ponieważ nie są w stanie sobie z tymi zmysłami poradzić.

 

CentrumScenyPL: Czy to jest kwestia nadwrażliwości na bodźce?

 

Izabela Piotrowska: Tak, często dzieci z autyzmem są nadwrażliwe na dźwięk, światło, a czasami na smak, dotyk.

 

CentrumScenyPL: Jak się objawia ta izolacja od świata?

 

Izabela Piotrowska: Dzieci rożnie reagują, często ich zachowania budzą zdziwienie, np. trzepoczą rączkami na wysokości oczu, prężą się, chodzą na palcach, wydają dźwięki typu buczenie - dla nich jest to moment odcięcia się, wówczas mogą pobyć w swoim świecie i w ten sposób odpoczywają od bodźców zewnętrznych które czasami mogą sprawiać im ból. Dlatego chcielibyśmy aby społeczeństwo o tym wiedziało i zaakceptowało ten fakt.

 

CentrumScenyPL: 2 kwietnia organizujecie wspólnie z Fundacją JiM kampanię społeczną „Polska na Niebiesko”. Może nam Pani powiedzieć o tej akcji nieco więcej?

 

Izabela Piotrowska: Tak oczywiście. „Polska na Niebiesko” to ogólnopolska akcja społeczna organizowana właśnie po to aby uświadamiać społeczeństwo czym jest autyzm i uczy jak postrzegać osoby z autyzmem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”, chcemy uwrażliwić ludzi na postrzeganie osób z autyzmem.

 

CentrumScenyPL: Dlaczego ZS nr 3 mówi głośno o autyzmie?

 

Izabela Piotrowska: Inicjatorem akcji „Polska na Niebiesko” jest we Włocławku Zespół Szkół nr 3 oraz działający przy szkole rodzice zrzeszeni we włocławskim Klubie Rodziców JiM. W naszej szkole uczy się 50 uczniów z autyzmem i to od ich rodziców wiemy z jakimi problemami na co dzień muszą się zmierzyć dlatego chcąc im pomóc mówimy o autyzmie głośno razem z JiM

 

CentrumScenyPL: Jak akcja będzie przebiegała we Włocławku?

 

Izabela Piotrowska: Obchody w tym roku rozłożone są na dwa dni. Już 1 kwietnia w piątek spotykamy się z ZS nr 3 i wraz z rodzicami rozmawiamy o autyzmie. W holu głównym szkoły usytuowany będzie punkt informacyjny, w którym wszelkich informacji na temat autyzmu będą udzielać specjaliści. Zapraszamy wszystkich zaniepokojonych rozwojem swoich dzieci rodziców z Włocławka i okolic na bezpłatne konsultacje. tego dnia udamy się na niebieski spacer do UM na spotkanie z Prezydentem Włocławka. Natomiast 2 kwietnia miejscem finału będzie C.H. Wzorcownia gdzie w godzinach 18 - 20 będzie funkcjonował Punkt Informacyjny dla rodziców. Informacji będą udzielać rodzice z włocławskiego Klubu Rodziców JiM oraz terapeuci ZS nr 3. Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla dzieci, niebieskie balony wypełnią całą galerię, żywe maskotki, specjalne monidło z zabawnymi postaciami, malowanie buziek na niebiesko, będziemy głośno mówić czym jest autyzm, oswajać ludzi z tym tematem aby akceptacja ludzi wobec dzieci z autyzmem była większa.

 

CentrumScenyPL: Czy tak jak w zeszłym roku, inne placówki oświatowe i instytucje w mieście chętnie dołączają do akcji podświetlając się na niebiesko?

 

Izabela Piotrowska: Tak, wiele instytucji włącza się do naszej akcji, tak jak rok temu będzie z nami Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Browar B, C. H. Wzorcownia, Drukarnia Lumak, UM, UG, kościoły, podświetlony będzie również Krzyż Popiełuszki nad Wisłą, wiele szkół i przedszkoli, blog o życiu
i modzie MummyStyle zachęci swoich czytelników wyboru garderoby niebieskiej, odbędzie się także niebieski rajd rowerowy organizowany przez Rowerożery. Atrakcji codziennie przybywa, wiele osób ma świetne pomysły w jaki sposób tego dnia mówić o autyzmie.

 

CentrumScenyPL: To jednym słowem, będzie się działo

 

Izabela Piotrowska: Oj będzie, zapomniałam dodać, że o godz. 20 podczas finału wspólnie zaśpiewamy piosenkę „Niebieski sen mi się śni” a Wzorcownia zostanie podświetlona na niebiesko przez wozy strażaków, strażników miejskich i policjantów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkaców Włocławka i okolic 2 kwietnia do Wzorcowni.

 

CentrumScenyPL: Kolor niebieski jest kolorem autyzmu, dlaczego?

 

Izabela Piotrowska: Myślę, że odpowiedź jest prosta. Niebieski to kolor nadziei, a my mamy nadzieje, że życie dzieci, osób z autyzmem stanie się łatwiejsze poprzez większy dostęp do wczesnych diagnoz i terapii.

 

CentrumScenyPL: Chciałam również zapytać o działalność Klubu Rodziców JiM ?

 

Izabela Piotrowska: Klub Rodziców JiM to kompleksowa opieka rodziny dziecka z autyzmem. Należy podkreślić, że autyzm dotyka całej rodziny, nie tylko dziecka. Jeżeli jest jakaś dysfunkcja taka jak autyzm, to tak naprawdę dysfunkcyjna jest cała rodzina. Problemy pojawiają się we wszystkich przestrzeniach: osobistych, zawodowych, finansowych, jest mnóstwo spraw do przegadania i Klub Rodziców JiM Autyzm Help jest takim miejscem, gdzie rodzice wzajemnie, mogą dawać sobie rożne wskazówki, rozwiązania swoich problemów. Serdecznie zapraszamy rodziców którzy zechcieliby zapisać się do Klubu Rodziców na stronę www.jim.org/klubrodzicow, można się zarejestrować i w ten sposób być blisko innych rodziców oraz korzystać z ich doświadczenia.

 

CentrumScenyPL: Czy w mieście również działa Klub Rodziców JiM?

 

Izabela Piotrowska: Rok temu postanowiliśmy wraz z rodzicami założyć Klub Rodziców JiM również we Włocławku i tak się stało. Spotykamy się co miesiąc w ZS nr 3 w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 17. Rodzice zaprzyjaźnili się ze sobą, zauważyliśmy, że bardzo wspierające są dla nich rozmowy, na bieżąco rozwiązujemy problemy, które się pojawiają. Obyły też już pierwsze imprezy np. mikołajki dla dzieci. Jednym słowem tworzymy już jedną małą rodzinę, do której zapraszamy również innych rodziców.

 

CentrumScenyPL: Co dają rodzicom takie spotkania?

 

Izabela Piotrowska: W klubie Rodziców JiM rodzice mogą się spotkać , swobodnie porozmawiać, wymienić doświadczenia, wzajemnie się wesprzeć w ciężkich chwilach ale już niedługo rozpoczniemy cykl szkoleń, warsztatów dla rodziców. Szkolenia i warsztaty obejmą całe spektrum jeśli chodzi o autyzm od orzecznictwa, administracji przez edukację. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy również propozycje od rożnych instytucji na bezpłatne zajęcia dla dzieci, rodziców, możemy liczyć na naszych włocławskich artystów, sportowców i wielu ludzi dobrej woli którzy chcą pomóc lepiej funkcjonować zarówno dzieciom jaki i ich rodzinom.

 

CentrumScenyPL: Kiedy inauguracja włocławskiego Klubu Rodziców JiM?

 

Izabela Piotrowska: Już niedługo, myślę, że wkrótce poinformujemy o tym fakcie.

 

CentrumScenyPL: Dziękuję za rozmowę.

Izabela Piotrowska: Dziękuję!

Rozmawiała: Kinga Aneta Sroczyńska